Yttrium nitride
Jump to navigation
Jump to search
Script error: No such module "Unsubst". <templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox SolubilityInWaterTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | YN |
| Molar mass | 102.913 g/mol |
| Appearance | black crystalline |
| Density | 5.60 g/cm3 |
| Melting point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Template:Longitem | cubic, cF8 |
| Template:Longitem | Fm3m, No. 225 |
| Template:Longitem | Yttrium phosphide Yttrium(III) arsenide Yttrium(III) antimonide |
| Template:Longitem | Scandium nitride Lutetium nitride |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
Yttrium nitride, YN, is a nitride of yttrium.
Yttrium nitride is hard ceramic material similar to titanium nitride and zirconium nitride.
The nitrides of lanthanum, scandium, and yttrium show semiconducting properties and additionally the lattice structure of YN differs only by 8% from that of gallium nitride. This makes YN a possible buffer layer between a substrate and the GaN layer during GaN crystal growth.
References
- Script error: No such module "Citation/CS1".
- Script error: No such module "Citation/CS1".
- Script error: No such module "Citation/CS1".
- Script error: No such module "Citation/CS1".