Yttrium(III) arsenide
Template:Cs1 config <templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox AllOtherNamesTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | YAs |
| Molar mass | 163.828 g/mol |
| Appearance | cubic crystals |
| Density | 5.59 g/cm3 |
| Template:Longitem | cubic, cF8 |
| Template:Longitem | Fm3m, No. 225 |
| Template:Longitem | Yttrium nitride Yttrium phosphide Yttrium(III) antimonide |
| Template:Longitem | Scandium arsenide Lutetium arsenide |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
Yttrium arsenide is an inorganic compound of yttrium and arsenic with the chemical formula YAs. It can be prepared by reacting yttrium and arsenic at high temperature.[2] Some literature has done research on the eutectic system of it and zinc arsenide.[3]
It reacts with iron, iron(III) arsenide, iron(III) oxide and yttrium(III) fluoride (for doping) at high temperature to obtain superconducting material YFeAsO0.9F0.1 (Tc=10.2 K).[4]
References
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Mirzaakhmedov, M.; Khuseinov, B.; Pishchikov, D. I.; Marenkin, S. F. Interaction in the zinc diarsenide-yttrium arsenide systemTemplate:In lang. Zhurnal Neorganicheskoi Khimii, 1990. 35 (10): 2622-2624.
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
Script error: No such module "Check for unknown parameters".
External reading
<templatestyles src="Refbegin/styles.css" />
- Script error: No such module "Citation/CS1".
- Script error: No such module "Citation/CS1".
- Script error: No such module "Citation/CS1".
Template:Yttrium compounds Template:Arsenic compounds Template:Arsenides