Yttrium(III) antimonide
(Redirected from Yttrium antimonide)
<templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox AllOtherNamesTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | YSb |
| Molar mass | 210.666 g/mol |
| Appearance | cubic crystals |
| Density | 5.97 g/cm3 |
| Melting point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Template:Longitem | cubic, cF8 |
| Template:Longitem | Fm3m, No. 225 |
| Template:Longitem | Yttrium nitride Yttrium phosphide Yttrium(III) arsenide |
| Template:Longitem | Scandium antimonide Lutetium antimonide |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
Yttrium(III) antimonide (YSb) is an inorganic chemical compound.
Yttrium antimonide is an intermetallic compound with the chemical formula YSb. It has a NaCl-type structure and is stable in the air.[2] Its thermal expansion coefficient (α, 10−6/°) is 11.1.[3]
It can be produced by the high-temperature reaction of sodium antimonide and anhydrous yttrium chloride:[4]
References
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Zhuravlev, N. N.; Smirnova, E. M. X-ray determination of the structure of YBi and YSb. Kristallografiya, 1962. 7: 787-788. Template:Catalog lookup linkScript error: No such module "check isxn".Script error: No such module "check isxn".Script error: No such module "check isxn".Script error: No such module "check isxn".Script error: No such module "check isxn".Script error: No such module "check isxn".Script error: No such module "check isxn".Script error: No such module "check isxn".Script error: No such module "check isxn"..
- ↑ Samsonov, G. V.; Abdusalyamova, M. N.; Shokirov, Kh. Thermal expansion of rare earth metal monoantimonides. Izvestiya Akademii Nauk SSSR, Neorganicheskie Materialy, 1974. 10 (5): 923-924. Template:Catalog lookup linkScript error: No such module "check isxn".Script error: No such module "check isxn".Script error: No such module "check isxn".Script error: No such module "check isxn".Script error: No such module "check isxn".Script error: No such module "check isxn".Script error: No such module "check isxn".Script error: No such module "check isxn".Script error: No such module "check isxn"..
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
Script error: No such module "Check for unknown parameters".
Template:Antimonides Template:Yttrium compounds Template:Antimony compounds