XLT agar
Jump to navigation
Jump to search
Template:Short description Script error: No such module "Unsubst".
XLT Agar (Xylose Lysine Tergitol-4) is a selective culture medium for the isolation and identification of salmonellae from food and environmental samples. It is similar to XLD agar; however, the agar is supplemented with the surfactant, Tergitol 4, which causes inhibition of Proteus spp. and other non-Salmonellae.[1] Successful growth of Salmonella will result in growth of red colonies with a black centre.
- XLT Agar contains:
| Proteose Peptone | 1.6g/l |
| Yeast extract | 3g/l |
| L-Lysine | 5g/l |
| Xylose | 3.75g/l |
| Lactose | 7.5g/l |
| Sucrose | 7.5g/l |
| Sodium chloride | 5g/l |
| Sodium thiosulphate | 6.8g/l |
| Ferric ammonium citrate | 0.8 mg/l |
| Phenol red | 0.08g/l |
| Agar | 18g/l |
| Tergitol-4 | 4.6mL/l |
See also
References
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
Script error: No such module "Check for unknown parameters".
External links
Script error: No such module "Navbox".