Studio Brussel
Template:Short description Script error: No such module "Unsubst". Template:Use dmy dates Script error: No such module "Infobox".Template:Template otherScript error: No such module "Check for unknown parameters".
Studio Brussel is a Dutch-speaking radio station in Belgium, owned by the VRT. The music played is considered more alternative than the other big radio stations, and is aimed mainly at a youth audience. The channel is an initiative of the Flemish Government and is financed principally by taxes.
History
Studio Brussel started on 1 April 1983 as a regional Brussels radio station of the then-BRT. It began as a regional radio station broadcasting only during rush hour. Gradually, broadcasting times were expanded and Studio Brussel could be heard throughout all of Flanders. The first two presenters were Paul De Wyngaert and Jan Hautekiet. The radio station plays mostly alternative and more heavy music, mostly rock, but also metal, hip hop, house and techno.
At the end of 2002, Studio Brussel got a new look. The logo with the "wild" characters was replaced by a red ellipse with the name Studio Brussel in it.
On 24 April 2006, Wim Oosterlinck left Studio Brussel for Qmusic. Peter Van de Veire left Studio Brussel for the new radio station MNM in 2008.
Since 2007, Jan Van Biesen is the net manager of Studio Brussel. He was preceded by Isabelle Baele (2005–2007), Mark Coenen (2002–2005), Jan Hautekiet (1998–2002) and Jan Schoukens (1983–1998).
Studio Brussel has a market share of 9.8% in Flanders. It is also the most popular foreign radio station in the Netherlands.
On 4 February 2019, Studio Brussel introduced a new logo for the first time since 2002. It was designed by Base Design[1] and the new "digital-first" inspired logo uses a custom font as well as an unlimited range of colours.
Timeless 100
Every year, there is a chart called the Tijdloze 100 (timeless 100), with 100 timeless tracks. It consists of 100 'timeless tracks'. In 2003, 2004 and 2005 the Belgian band Gorki was at the first place with "Mia". In 2006 until 2012, Nirvana was at number 1 with "Smells Like Teen Spirit". Thereafter, Led Zeppelin (Stairway to heaven), and Pearl Jam (Black) took the top-position. In 2021 Fleetwood Mac overtook Black with The Chain.
Frequencies
FM
| Region | Frequency |
|---|---|
| File:Flag of Leuven.svg Leuven | 88.0 MHz |
| File:GentVlag.gif Ghent | 94.5 MHz |
| Template:Flagicon Flemish Brabant | 100.6 MHz |
| Template:Flagicon Antwerp, Template:Flagicon North Brabant (NL) | 100.9 MHz |
| Template:Flagicon Limburg | 101.4 MHz |
| Template:Flagicon West Flanders, Template:Flagicon Nord-Pas-de-Calais (F) | 102.1 MHz |
| Template:Flagicon East Flanders | 102.1 MHz |
DAB
| Region | Frequency |
|---|---|
| Template:Flagicon Flanders | VRT Channel 12A (223,936 MHz) |
DVB-T
| Region | Frequency |
|---|---|
| Template:Flagicon Antwerp | Channel 25 (506 MHz) |
| Template:Flagicon Flemish Brabant | Channel 22 (482 MHz) |
| Template:Flagicon Limburg | Channel 25 (506 MHz) |
| Template:Flagicon West Flanders | Channel 22 (482 MHz) |
| Template:Flagicon East Flanders | Channel 22 (482 MHz) |
Logos
-
1998 to 2002
-
Used from 2003 to February 3, 2019
-
Used since February 4, 2019 till November 11, 2023
See also
References
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
External links
- Script error: No such module "Official website".Script error: No such module "Check for unknown parameters".
Template:Radio stations in Belgium Script error: No such module "Navbox".