Strontium sulfide
<templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox AllOtherNamesTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox SolubilityInWaterTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | SrS |
| Molar mass | 119.68 g/mol |
| Appearance | white solid (spoiled samples are colored) |
| Odor | none (degraded samples smell of hydrogen sulfide) |
| Density | 3.70 g/cm3 |
| Melting point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Solubility in acids | decomposes |
| Template:Longitem | 2.107 |
| Template:Longitem | Halite (cubic), cF8 |
| Template:Longitem | Fm3m, No. 225 |
| Template:Longitem | Octahedral (Sr2+); octahedral (S2−) |
| Template:Longitem | Strontium oxide |
| Template:Longitem | Magnesium sulfide Calcium sulfide Barium sulfide |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
Strontium sulfide is the inorganic compound with the formula SrS. It is a white solid. The compound is an intermediate in the conversion of strontium sulfate, the main strontium ore called celestite (or, more correctly, celestine), to other more useful compounds.[2][3][4]
Production and reactions
Strontium sulfide is produced by roasting celestine with coke at 1100–1300 °C.[5] The sulfate is reduced, leaving the sulfide:
- SrSO4 + 2 C → SrS + 2 CO2
About 300,000 tons are processed in this way annually.[2] Both luminous and nonluminous sulfide phases are known, impurities, defects, and dopants being important.[6]
As expected for a sulfide salt of alkaline earth, the sulfide hydrolyzes readily:
- SrS + 2 H2O → Sr(OH)2 + H2S
For this reason, samples of SrS have an odor of rotten eggs.
Similar reactions are used in the production of commercially useful compounds, including the most useful strontium compound, strontium carbonate: a mixture of strontium sulfide with either carbon dioxide gas or sodium carbonate leads to formation of a precipitate of strontium carbonate.[2][5]
- SrS + H2O + CO2 → SrCO3 + H2S
- SrS + Na2CO3 → SrCO3 + Na2S
Strontium nitrate can also be prepared in this way.
References
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
- ↑ Strontium sulfide, cameochemicals.noaa.gov
- ↑ a b c J. Paul MacMillan, Jai Won Park, Rolf Gerstenberg, Heinz Wagner, Karl Köhler, Peter Wallbrecht “Strontium and Strontium Compounds” in Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry 2002, Wiley-VCH, Weinheim. Script error: No such module "CS1 identifiers"..
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ a b Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ R. Ward, R. K. Osterheld, R. D. Rosenstein "Strontium Sulfide and Selenide Phosphors" Inorganic Syntheses, 1950, vol. III, pp. 11–24. Script error: No such module "CS1 identifiers".
Script error: No such module "Check for unknown parameters".