Sodium dichloroisocyanurate
<templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox AllOtherNamesTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox SolubilityInWaterTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| UN number | 2465 or 3077 |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | C3Cl2N3NaO3 |
| Molar mass | 219.95 g/mol (anhydrous) 255.98 g/mol (dihydrate) |
| Appearance | white, crystalline powder |
| Odor | chlorine-like |
| Density | 0.7 g/cm3 (as granules) |
| Melting point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Solubility in acetone | 0.5 g/100 mL (30 °C) |
| Acidity (pKa) | 6.2-6.8 |
| Template:Longitem | Potassium dichloroisocyanurate Calcium dichloroisocyanurate Lithium dichloroisocyanurate Barium dichloroisocyanurate |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
Sodium dichloroisocyanurate (INN: sodium troclosene, troclosenum natricum or NaDCC or SDIC) is a chemical compound widely used as a cleansing agent and disinfectant.[1] It is a colorless, water-soluble solid, produced as a result of reaction of cyanuric acid with chlorine. The dihydrate is also known (51580-86-0 ) as is the potassium salt (2244-21-5 ).
Uses
It is mainly used as a disinfectant, biocide and industrial deodorant. It is found in some modern water purification tablets/filters. It is more efficient than the formerly used halazone water disinfectant. In these applications, it is a slow-release source of chlorine in low concentrations at a relatively constant rate. As a disinfectant, it is used to sterilize drinking water, swimming pools, tableware and air, and to fight against infectious diseases as a routine disinfection agent.
It can be used for disinfection and environmental sterilization, for example in livestock, poultry, fish and silkworm raising, for bleaching textiles, for cleaning industrial circulating water, and to prevent wool from shrinking.
The reaction between NaDCC and a dilute solution of copper (II) sulfate produces an intense lilac precipitate of the complex salt sodium copper dichloroisocyanurate. The reactions between dichloroisocyanurate salts (Na, K, Li, Ba, Ca) and transition metal salts (Ni, Cu, Cd) are described in patent US 3,055,889. The overall reaction is:
- CuSO4 + 4 Na(C3N3O3Cl2) → Na2[Cu(C3N3O3Cl2)4] + Na2SO4
Sodium dichloroisocyanurate reacts with concentrated (130 vol, 35%) hydrogen peroxide to create singlet oxygen which emits red light upon decomposition . [2]
It is considered hazardous according to OSHA 29 CFR 1910.1200. High-level exposure can cause reactive airways dysfunction syndrome (R.A.D.S.) [3]
See also
- Comet (cleanser)
- Dichloroisocyanuric acid (dichlor)
- Trichloroisocyanuric acid (trichlor)
- Calcium hypochlorite