Methyl isopropyl ketone
Jump to navigation
Jump to search
<templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox image cellTemplate:Chembox AllOtherNamesTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox SolubilityInWaterTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | C5H10O |
| Molar mass | 86.13 g/mol |
| Appearance | Colorless liquid |
| Odor | Acetone-like |
| Density | 0.803 g/cm3 (20 °C) |
| Melting point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Boiling point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Vapor pressure | 8.6 kPa (20 °C) |
| Template:Longitem | −58.45·10−6 cm3/mol |
| Template:Longitem | 1.389 (20 °C) |
| Viscosity | 0.48 mPa·s (20 °C) |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
3-Methyl-2-butanone (methyl isopropyl ketone, MIPK) is a ketone and solvent of minor importance. It is comparable to MEK (Methyl ethyl ketone), but has a lower solvency and is more expensive.[1]
References
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".