List of symphonies in E-flat major
Jump to navigation
Jump to search
Template:Short description This is a list of symphonies in E-flat major written by notable composers.
| Composer | Symphony |
|---|---|
| Carl Friedrich Abel |
|
| Carl Philipp Emanuel Bach | |
| Johann Christian Bach | Symphony, Op. 6 No. 2 |
| Johann Christoph Friedrich Bach |
|
| Carlos Baguer | At least three symphonies, Nos. 12, 13 and 15 (by 1808, composer's death) |
| Béla Bartók | Symphony (1902, unfinished) |
| Arnold Bax | Symphony No. 4 in E-flat (1931, Parlett No. 307)[8] |
| Franz Ignaz Beck | Symphony No. 4 (Op. 3, Callen 16) |
| Ludwig van Beethoven |
|
| Jiří Antonín Benda | Symphony "No. 6" (by c.1760) |
| William Sterndale Bennett | Symphony No. 1 (1832)[9] |
| Franz Berwald | Symphony No. 4 "Naïve" (1845)[10] |
| Luigi Boccherini | Symphony in E-flat major, Op. 21/2, G. 494 (1775) Symphony No. 2 in E-flat major, Op. 12/2, G. 504 (1771)[11] Symphony No. 8 in E-flat major, Op. 35/2, G. 510 (1782)[11] Symphony No. 11 in E-flat major, Op. 35/5, G. 513 (1787)[11] |
| Alexander Borodin | Template:Ill (1862-7) |
| Sergei Bortkiewicz | Symphony No. 2, Op. 55 (1947) |
| Johann Evangelist Brandl | Symphony, Op. 12 (1792) |
| Havergal Brian |
|
| Antonio Brioschi | Three sinfonie: w/o opus (1735), Op. 5 and Op. 6 (1740s) |
| Max Bruch | Template:Ill, Op. 28 (first performed in 1868)[14] |
| Anton Bruckner | Symphony No. 4 "Romantic" (1874) |
| Fritz Brun | Symphony No. 5 (1929) |
| Antonio Casimir Cartellieri |
|
| Christian Cannabich |
|
| Template:Ill | Symphony (around 1788) |
| Franz Danzi | Symphony, P.219 (before 1826) |
| Félicien-César David | Symphony (1846) |
| Georg Druschetzky | Symphony in E-flat major[15] |
| Franz Xaver Dussek | Symphony (before c.1778) |
| Antonín Dvořák | Symphony No. 3, Op. 10, B. 34 (1873) |
| Anton Eberl | Symphony Op. 33 (1803) |
| Joachim Nicolas Eggert | Symphony (1807) |
| Edward Elgar | Symphony No. 2, Op. 63 (1909–11) |
| George Enescu | Symphony No. 1 (1905) |
| Frederic Ernest Fesca | Symphony No. 1, Op. 6 (1812)[16] |
| François-Joseph Fétis | Symphony No. 1 (1862) |
| Zdeněk Fibich | Template:Ill, Op. 38 (1893) |
| Anton Fils | Symphony (by 1760)[17] |
| Robert Fuchs | Symphony No. 2, Op. 45 |
| Template:Ill | Symphony (before 1773) |
| John Gardner | Symphony No. 2 (1984–85) |
| Friedrich Gernsheim | Symphony No. 2, Op. 46 (1882) |
| Georg Gerson | Symphony (1813) |
| Alexander Glazunov | Symphony No. 4, Op. 48 (1893) Symphony No. 8, Op. 83 (1905) |
| Reinhold Glière | Symphony No. 1, Op. 8 (1899–1900) |
| Karl Goldmark | Symphony No. 2, Op. 35 (1887)[18] |
| Charles Gounod | Symphony No. 2 (1855) |
| Johann Gottlieb Graun | Symphony in E-flat major, GraunWV A:XII:13[19] |
| Adalbert Gyrowetz (Vojtěch Jírovec) | At least 3 symphonies, Opp. 6/2, 8 ("Great") and 18 (1780s-90s?) |
| Johannes Haarklou | Symphony No. 4 (1920–22) |
| Jacob Adolf Hägg | Symphony No. 1 "Nordic" (1871/1899) |
| Joseph Haydn | Symphony No. 11 in E-flat major Symphony No. 22 in E-flat major, Philosopher (1764) Symphony No. 36 in E-flat major (composed by 1769) Symphony No. 55 in E-flat major, Schoolmaster (1774) Symphony No. 74 in E-flat major (1780 or 1781) Symphony No. 76 in E-flat major (1782?) Symphony No. 84 in E-flat major, In Nomine Domini (1786) Symphony No. 91 in E-flat major (1788) Symphony No. 99 in E-flat major (1793) Symphony No. 103 in E-flat major, Drumroll (1795) |
| Michael Haydn | Symphony No. 1D, MH 35 (1760) Symphony No. 26, MH 340, Perger 17 (1783) Symphony No. 34, MH 473, Perger 26 (1788) |
| Alfred Hill | Symphony No. 12 (1959)[9] |
| Paul Hindemith | Template:Ill (1940) |
| Ernst Theodor Amadeus Hoffmann | Symphony in E flat major (1804) |
| Ignaz Holzbauer | Symphony Op. 3 No. 1[20] Symphony Op. 4 No. 3[21] |
| Jānis Ivanovs | Symphony No. 20 (1981) [22] |
| Jan Kalivoda | Symphony No. 2, Op. 17 (1829) |
| Edvin Kallstenius | Template:Ill, Op. 16 (Sinfonia concentrata) (1926)[23] |
| Jan Bedřich Kittl | Symphony No. 2 (?) (composer's dates 1806–68) |
| Joseph Martin Kraus | Symphony in E-flat, VB 144 (1783)[24] |
| Franz Krommer | Symphony No. 5, Op. 105 (published 1815) |
| Joseph Küffner | Symphony No. 5, Op. 142[25] |
| Franz Lachner | Symphony No. 1, Op. 32 (1828)[26] |
| Sylvio Lazzari | Symphony (1907) |
| Simon Le Duc | Symphony "No. 3" (1777) |
| Ruben Liljefors | Symphony, Op. 14 (1906)[27] |
| Leevi Madetoja | Symphony No. 2, Op. 35 (1918)[28] |
| Gustav Mahler | Symphony No. 8 "Symphony of a Thousand" (1906) |
| John Marsh | Symphony No. 5 (12) (1783)[29] |
| George W. H. Marshall Hall | Symphony No. 2 (1903)[30] |
| Template:Ill | Symphony No. 3 (1941) |
| Ernest John Moeran | Template:Ill (sketched between 1939 and 1950, completed by Martin Yates in 2011) |
| Georg Matthias Monn | Symphony (by 1750) |
| Template:Ill | Symphony (ca.1800) |
| Alexander Moyzes | Template:Ill (1947/1957)[31] |
| Wolfgang Amadeus Mozart | Symphony No. 1, K. 16 (1764) Symphony No. 3, K. 18 (1764) Symphony No. 19 in E-flat major, K. 132 (1772) Symphony No. 26 in E-flat major, K. 184 (1773) Symphony No. 39, K. 543 (1788) |
| Nikolai Myaskovsky | Template:Ill for wind band, Op. 46 (1939) |
| Josef Netzer | Symphony No. 4 (c. 1849) |
| Ludvig Norman | Symphony No. 2, Op. 40[32] |
| Per August Ölander | Symphony (c.1868) |
| Carlo d'Ordoñez | Symphonies "Brown Eb1", "Brown Eb2", "Brown Eb3", "Brown Eb4", "Brown Eb5" |
| Boris Parsadanian | Symphony No. 2, Op. 6 "Martyros Sarian" (1961)[33] |
| Václav Pichl |
|
| Ignaz Pleyel | Symphony, Ben.134 |
| Cipriani Potter | Symphony No. 8 (1828)[9] |
| Anton Reicha | Symphony, Op. 41 (about 1800)[34] |
| Prince Heinrich XXIV Reuss of Köstritz | Symphony No. 6 (pub. 1909) |
| Ferdinand Ries | Template:Ill, Op. 90 (1813)[35] Template:Ill, WoO 30 (1822)[35] |
| Bernhard Romberg | Symphony No. 2, Op. 28 |
| Antonio Rosetti | Nine Symphonies, Murray cat. A23 - A31 incl. (dates between 1773 - 1789) (Attribution of A25 and A31 questioned) |
| Johann Rufinatscha | Symphony No. 2 (1840) |
| Giovanni Battista Sammartini | Symphony, J-C 26 |
| Camille Saint-Saëns | Symphony No. 1, Op. 2 (1853) |
| Theodor von Schacht | Symphony (1790s) Symphony "Echo" (1790s) |
| Franz Schmidt | Template:Ill (1911–13) |
| Joseph Schmidt | Symphony (pub. 1797) [composer died 1791] |
| Robert Schumann | Symphony No. 3, Op. 97 "Rhenish" (1850) |
| Johanna Senfter | Symphony No. 6 (?mid-1900s) |
| Giovanni Sgambati | Symphony No. 2 (1884) [36] |
| Dmitri Shostakovich | Symphony No. 3, Op. 20 "First of May" (1931) Symphony No. 9, Op. 70 (1945) |
| Jean Sibelius | Symphony No. 5, Op. 82 (1915, rev 1916–9) |
| Christian Sinding | Template:Ill (1935–36)[37] |
| Louis Spohr | Symphony No. 1, Op. 20 (1811)[38] Symphony No. 10, Op. posth. (1857)[39] |
| Carl Stamitz | Symphony, Op. 9 No. 6[40] |
| Johann Stamitz | Symphony, Op. 11 No. 3 (1754-5) |
| Charles Villiers Stanford | Template:Ill, Op. 94 "In honour of the life-work of a great artist: George Frederick Watts" (1905) |
| Igor Stravinsky | Symphony in E-flat, Op. 1 (1907) |
| Pyotr Ilyich Tchaikovsky | Symphony in E-flat (1889–92) (reconstruction of the composer's intentions — the first movement became the third piano concerto, two other movements became an Andante and Finale for the concerto later arranged by Sergei Taneyev) |
| Template:Ill | Symphony |
| Anton Urspruch | Symphony, Op. 14 (1881) |
| Template:Ill | Symphony (by 1800) |
| Johann Baptist Wanhal | Symphony (Bryan Eb1, with La Tempesta finale)[41] |
| Felix Weingartner | Symphony No. 2, Op. 29 (1900)[42] |
| Samuel Wesley | Symphony (1784)[43] |
| Template:Ill | Symphony (1796) |
| Christoph Ernst Friedrich Weyse | Symphony No. 5, DF 121 (1796, rev. 1838)[44] Symphony No. 7, DF 123 (1799)[44] |
| Johann Wilhelm Wilms | Symphony No. 3, Op. 14 (by 1809) |
| Ernst Wilhelm Wolf | Symphony (date unknown)[45] |
| Francesco Zappa | Two symphonies (c.1770s) |
| Niccolò Zingarelli | Symphony "No. 2" (before 1800) |
| Bernard Zweers | Symphony No. 2 (1882–83)[46] |
References
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
- ↑ Score at the International Music Score Library Project
- ↑ Score at the International Music Score Library Project
- ↑ Score at the International Music Score Library Project
- ↑ a b c Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Score at the International Music Score Library Project
- ↑ Score at the International Music Score Library Project
- ↑ a b Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ a b c Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Score at the International Music Score Library Project
- ↑ a b c Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Harrison Powley: "Thematic Index" in The Symphony 1720–1840 Series B — Volume XIV, ed. Barry S. Brooks (New York & London, 1985)
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ https://imslp.org/wiki/Sinfonia_in_E-flat_major%2C_GraunWV_A:XII:13_(Graun%2C_Johann_Gottlieb)
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Template:Catalog lookup link.
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ See IMSLP list of works and RISM. Probably published ca.1824.
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Wisemusicclassical.com
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ a b Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ the Sgambati 2nd is arguably in E-flat minor...
- ↑ date and key of Sinding symphony no.4 from IMSLP. Premiered January 1936.
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Parts of the Op. 9 Symphonies Available at IMSLP.
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ a b Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
Script error: No such module "Check for unknown parameters".