Beryllium telluride
Jump to navigation
Jump to search
<templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | Template:Chembox Elements/molecular formula |
| Molar mass | 136.612 g/mol |
| Density | 5.1 g/cm3 |
| Template:Longitem | sphalerite |
| Template:Longitem | F43m, No. 216, cF8 |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
Beryllium telluride (BeTe) is a chemical compound of beryllium and tellurium. It is a crystalline solid with the lattice constant of 0.5615 nm. It is a semiconductor with a large energy gap of around 3 eV. Toxicity is unknown. Toxic hydrogen telluride gas is evolved on exposure to water.
References
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
Script error: No such module "Check for unknown parameters".