1,1,1-Trifluoroethane
Script error: No such module "redirect hatnote". <templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox AllOtherNamesTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| UN number | 2035 |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | C2H3F3 |
| Molar mass | 84.04 g/mol |
| Appearance | Colourless gas |
| Density | 3.7 kg/m3 (gas) |
| Melting point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Boiling point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Vapor pressure | 11 200 hPa (20 °C) |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
1,1,1-Trifluoroethane, or R-143a or simply trifluoroethane, is a hydrofluorocarbon (HFC) compound that is a colorless gas. It should not be confused with the much more commonly used HFC gas R-134a, nor confused with the isomeric compound 1,1,2-trifluoroethane. 1,1,1-Trifluoroethane has a critical temperature of 73 °C.[1]
Applications
Trifluoroethane is used as a refrigerant either by itself or more commonly as a component of blended mixtures. It is also used as a propellant in canned air products used to clean electronic equipment.
Environmental effects
Unlike CFCs used as refrigerants, trifluoroethane has no chlorine atoms and therefore is not ozone-depleting. Its high chemical stability and infra-red absorbency make it a potent greenhouse gas with a lifetime of about 50 years and a global warming potential of 4300, which are at the high end compared to many other commonly used HFC refrigerants.[3][4] Its abundance in the atmosphere more than doubled from about 10 parts per trillion (ppt) in 2010 to near 25 ppt in 2020.[2]