Yttrium(III) chloride
<templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox AllOtherNamesTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox SolubilityInWaterTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox CrystalStructFormulasTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Chembox image sbs cell | |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | YCl3 |
| Molar mass | 195.265 g/mol[1] |
| Appearance | white solid |
| Density | 2.61 g/cm3[1] |
| Melting point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Boiling point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Solubility | 601 g/L ethanol (15 °C) 606 g/L pyridine (15 °C)[2] |
| Template:Longitem | Monoclinic, mS16 |
| Template:Longitem | C2/m, No. 12 |
| Template:Longitem | a = 0.692 nm, b = 1.194 nm, c = 0.644 nm α = 90°, β = 111°, γ = 90°
|
| Template:Longitem | Yttrium(III) fluoride Yttrium(III) bromide Yttrium(III) iodide |
| Template:Longitem | Scandium(III) chloride Lutetium(III) chloride |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
Yttrium(III) chloride is an inorganic compound of yttrium and chloride. It exists in two forms, the hydrate (YCl3(H2O)6) and an anhydrous form (YCl3). Both are colourless salts that are highly soluble in water and deliquescent.
Structure
Solid YCl3 adopts a cubicScript error: No such module "Unsubst". structure with close-packed chloride ions and yttrium ions filling one third of the octahedral holes and the resulting YCl6 octahedra sharing three edges with adjacent octahedra, giving it a layered structure.[3][4] This structure is shared by a range of compounds, notably AlCl3.
Preparation and reactions
YCl3 is often prepared by the "ammonium chloride route," starting from either Y2O3 or hydrated chloride or oxychloride.[5][6] or YCl3·6H2O.[7] These methods produce (NH4)2[YCl5]:
- 10 NH4Cl + Y2O3 → 2 (NH4)2[YCl5] + 6 NH3 + 3 H2O
- YCl3·6H2O + 2 NH4Cl → (NH4)2[YCl5] + 6 H2O
The pentachloride decomposes thermally according to the following equation:
- (NH4)2[YCl5] → 2 NH4Cl + YCl3
The thermolysis reaction proceeds via the intermediacy of (NH4)[Y2Cl7].
Treating Y2O3 with aqueous HCl produces the hydrated chloride (YCl3·6H2O). When heated, this salt yields yttrium oxychloride rather than reverting to the anhydrous form.
References
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
- ↑ a b c Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Wells A.F. (1984) Structural Inorganic Chemistry 5th edition Oxford Science Publications Template:ISBN
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
Script error: No such module "Check for unknown parameters".