User:Malo/Bagley class destroyer page template
Jump to navigation
Jump to search
| InsertAltTextHere InsertCaptionHere | |
| Career | USN Jack |
|---|---|
| Ordered: | |
| Laid down: | |
| Launched: | |
| Commissioned: | |
| Decommissioned: | |
| Struck: | |
| Fate: | |
| General Characteristics | |
| Displacement: | 2,325 tons (full), 1,500 tons (light) |
| Length: | 341 ft 8 in (104.1 m) |
| Beam: | 35 ft 6 in (10.8 m) |
| Draft: | 10 ft 4 in (3.1 m) light, 12 ft 10 in (3.9m) full |
| Propulsion: | 49,000 shp; 2 propellers |
| Speed: | 38.5 knots (71.3 km/h) |
| Range: | 6500 nmi. (12,000 km) @ 12 kt (22.2 km/h) |
| Complement: | 158 |
| Armament: | 4 × 5 in./38 guns (12 cm), 4 × .50 cal guns, 12 × 21 in. torpedo tubes, 2 × depth charge tracks |
| Motto: | |
USS NAME (DD-NUMBER), a Bagley-class destroyer, was the NNth ship of the United States Navy to be named for NAME, WhoHeWas.
DANFSTextHere
See also
See USS NAME for other ships of this name.
References
Public Domain This article incorporates text from the public domain Dictionary of American Naval Fighting Ships.
External links
Script error: No such module "Military navigation".
[[:Category:Bagley class destroyers|NAME] ]