Thulium(III) oxide
<templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox AllOtherNamesTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox CrystalStructFormulasTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | Tm2O3 |
| Molar mass | 385.866 g/mol |
| Appearance | greenish-white cubic crystals |
| Density | 8.6 g/cm3 |
| Melting point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Boiling point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Solubility | Slightly soluble in acids |
| Template:Longitem | +51,444·10−6 cm3/mol |
| Template:Longitem | Cubic, cI80[1] |
| Template:Longitem | Ia-3, No. 206[1] |
| Template:Longitem | a = 10.49 Å[1]
|
| Template:Longitem | 2.515 °Cp[2] (25 °C) |
| Template:Longitem | Thulium(III) chloride |
| Template:Longitem | Erbium(III) oxide Ytterbium(III) oxide |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
Thulium(III) oxide is a pale green crystalline compound, with the formula Tm2O3. It was first isolated in 1879, from an impure sample of erbia, by Swedish chemist Per Teodor Cleve, who named it thulia.
Synthesis
Thulium(III) oxide has been made in the laboratory using various methods. One method involves burning thulium metal or its various salts in air.[3][2]
Thulium(III) oxide can be made using a hydrothermal method where thulium(III) acetate is mixed with an ammonia solution, which causes thulium(III) oxide to precipitate as a white solid.[1]
Properties
Thulium(III) oxide (Tm₂O₃) is a pale green, thermally stable powder with a high melting point of 2,341 °C and a density of 8.6 g/cm³, typically forming a cubic crystal structure.[4] It is resistant to oxidation and dissolves in strong acids like hydrochloric acid, allowing it to form soluble thulium salts.[5] Due to its unique f-electron configuration, Tm₂O₃ has notable optical properties.[6] Thulium oxide (Tm₂O₃) is considered fibrogenic; it has the potential to induce tissue injury and fibrosis when inhaled or otherwise introduced to biological tissue.[7]
References
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
- ↑ a b c d e Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ a b Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
Script error: No such module "Check for unknown parameters".