Thallium(I) oxide
<templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox image cellTemplate:Chembox AllOtherNamesTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox SolubilityInWaterTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | Tl2O |
| Molar mass | 424.77 g/mol |
| Appearance | black orthorhombic crystals hygroscopic |
| Density | 10.45 g/cm3 |
| Melting point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Boiling point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Solubility | soluble in alcohol and acid |
| Template:Longitem | Rhombohedral, hR18[1] |
| Template:Longitem | R-3m, No. 166 |
| Template:Longitem | Thallium(III) oxide |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
Thallium(I) oxide is the inorganic compound of thallium and oxygen with the formula Tl2O in which thallium is in its +1 oxidation state. It is black and produces a basic yellow solution of thallium(I) hydroxide (TlOH) when dissolved in water. It is formed by heating solid TlOH or Tl2CO3 in the absence of air. Thallium oxide is used to make special high refractive index glass. Thallium oxide is a component of several high temperature superconductors. Thallium(I) oxide reacts with acids to make thallium(I) salts.
Tl2O adopts the anti-cadmium iodide structure in the solid state.[1] In this way, the Tl(I) centers are pyramidal and the oxide centers are octahedral.
Thallium(I) oxide, like all thallium compounds, is highly toxic.
Preparation
Thallium(I) oxide can be produced by decomposition of thallium(I) hydroxide at 100 °C or by heating thallium(III) oxide in the absence of air to 700 °C.[2]
References
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
Script error: No such module "Check for unknown parameters".