Potassium tert-butoxide
<templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox AllOtherNamesTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox SolubilityInWaterTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Chembox image sbs cell | |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | C4H9KO |
| Molar mass | 112.21 g mol−1 |
| Appearance | colourless solid |
| Melting point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Boiling point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Solubility in diethyl ether | 4.34 g/100 g (25-26 °C)[1] |
| Solubility in Hexane | 0.27 g/100 g (25-26 °C)[1] |
| Solubility in Toluene | 2.27 g/100 g (25-26 °C)[1] |
| Solubility in THF | 25.00 g/100 g (25-26 °C)[1] |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
Potassium tert-butoxide (or potassium t-butoxide) is a chemical compound with the formula [(CH3)3COK]n (abbr. KOtBu). This colourless solid is a strong base (pKa of conjugate acid is 17 in H2O),[2] which is useful in organic synthesis. The compound is often depicted as a salt, and it often behaves as such, but its ionization depends on the solvent.[1]
Preparation
Potassium t-butoxide is commercially available as a solution and as a solid, but it is often generated in situ for laboratory use because samples are so moisture-sensitive and older samples are often of low purity. It is prepared by the reaction of dry tert-butyl alcohol with potassium metal.[3] The solid is obtained by evaporating these solutions followed by heating the solid. The solid can be purified by sublimation.
Structure
It crystallizes as a tetrameric cubane-type cluster. It crystallises from tetrahydrofuran/pentane at −20 °C as [tBuOK·tBuOH]∞, which consists of straight chains linked by hydrogen bonding. Sublimation of [tBuOK·tBuOH]∞ affords the tetramer [tBuOK]4, which adopts a cubane-like structure. Mildly Lewis basic solvents such as THF and diethyl ether do not break up the tetrameric structure, which persists in the solid, in solution and even in the gas phase.[4]
Reactions
As a base
Many modifications have been reported that influence the reactivity of this reagent. The compound adopts a complex cluster structure (the adjacent picture is a simplified cartoon), and additives that modify the cluster affect the reactivity of the reagent. For example, DMF, DMSO, hexamethylphosphoramide (HMPA), and 18-crown-6 interact with the potassium center, yielding solvent separated ion pairs such as K(DMSO)x+ and tert-BuO−. Whereas in benzene, on the other hand, the compound remains as a cluster structure, which is less basic.[1] Even in polar solvents, it is not as strong as amide bases, e.g., lithium diisopropylamide, but stronger than potassium hydroxide. Its steric bulk inhibits the group from participating in nucleophilic addition, such as in a Williamson ether synthesis or related SN2 reactions. Script error: No such module "Unsubst".
Substrates that are deprotonated by potassium t-butoxide include terminal acetylenes and active methylene compounds. It is useful in dehydrohalogenation reactions. Illustrating the latter behavior, potassium tert-butoxide reacts with chloroform yielding dichlorocarbene, which is useful for dichlorocyclopropanations.[5][6] Potassium tert-butoxide can abstract a beta-proton from alkylammonium cations, leading to the Hofmann product via an elimination reaction.
Other reactions
Potassium tert-butoxide catalyzes the reaction of hydrosilanes and heterocyclic compounds to give the silyl derivatives, with release of H2.[7]
Safety
Potassium tert-butoxide is a very strong base that rapidly attacks living tissue.
Potassium tert-butoxide forms explosive mixtures when treated with dichloromethane.[8][9]
Related compounds
References
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
- ↑ a b c d e f Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".; Script error: No such module "citation/CS1"..
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
Script error: No such module "Check for unknown parameters".