Solar eclipse of January 26, 2009
Template:Short description Script error: No such module "Unsubst". Script error: No such module "Solar eclipse". An annular solar eclipse occurred at the Moon's ascending node of orbit on Monday, January 26, 2009,[1][2][3] with a magnitude of 0.9282. A solar eclipse occurs when the Moon passes between Earth and the Sun, thereby totally or partly obscuring the image of the Sun for a viewer on Earth. An annular solar eclipse occurs when the Moon's apparent diameter is smaller than the Sun's, blocking most of the Sun's light and causing the Sun to look like an annulus (ring). An annular eclipse appears as a partial eclipse over a region of the Earth thousands of kilometres wide. Occurring about 3.3 days after apogee (on January 23, 2009, at 0:10 UTC), the Moon's apparent diameter was smaller.[4]
The eclipse was visible from a narrow corridor beginning in the south Atlantic Ocean and sweeping eastward 900 km south of Africa, slowly curving northeast through the Indian Ocean. Its first landfall was in the Cocos Islands followed by southern Sumatra and western Java. It continued somewhat more easterly across central Borneo, across the northwestern edge of Celebes, then ending just before Mindanao, Philippines. The duration of annularity at greatest eclipse lasted 7 minutes, 53.58 seconds, but at greatest duration lasted 7 minutes, 56.05 seconds. A partial eclipse was visible for parts of Southern Africa, East Antarctica, Southeast Asia, the Philippines, and Australia.
The date of this eclipse was the exact day of Lunar New Year, celebrated in parts of Asia, where this eclipse was visible.
Visibility
File:SE2009Jan26A.gif
Animated path
Images
File:Partial Eclipse from Sri Lanka (3231193371).jpg
Progression from Colombo, Sri Lanka
-
Simulated view of relative diameters of Sun and Moon, as viewed near sunset at the central eclipse path over Borneo.
-
George, South Africa, 6:04 UTC
-
Bloemfontein, South Africa, 6:18 UTC
-
Riversdale, South Africa. 6:21 UTC
-
Cape Town, South Africa, 6:30 UTC
-
Helpmekaar Kollege, South Africa, 6:54 UTC
-
Bukit Merah, Singapore, 9:27 UTC
-
Chennai, India, 9:29 UTC
-
Jakarta, Indonesia, 9:41 UTC
-
Rajshahi, Bangladesh, 9:43 UTC
-
Bandung, Indonesia, 9:48 UTC
-
Subang Jaya, Malaysia, 9:51 UTC
-
Nugegoda, Sri Lanka, 9:58 UTC
-
Bangalore, India, 10:02 UTC
-
Serang, Indonesia, 10:22 UTC
Eclipse details
Shown below are two tables displaying details about this particular solar eclipse. The first table outlines times at which the moon's penumbra or umbra attains the specific parameter, and the second table describes various other parameters pertaining to this eclipse.[5]
| Event | Time (UTC) |
|---|---|
| First Penumbral External Contact | 2009 January 26 at 04:57:42.7 UTC |
| First Umbral External Contact | 2009 January 26 at 06:03:44.5 UTC |
| First Central Line | 2009 January 26 at 06:06:54.1 UTC |
| First Umbral Internal Contact | 2009 January 26 at 06:10:04.0 UTC |
| First Penumbral Internal Contact | 2009 January 26 at 07:22:11.5 UTC |
| Greatest Duration | 2009 January 26 at 07:43:23.8 UTC |
| Equatorial Conjunction | 2009 January 26 at 07:47:30.2 UTC |
| Ecliptic Conjunction | 2009 January 26 at 07:56:23.1 UTC |
| Greatest Eclipse | 2009 January 26 at 07:59:44.5 UTC |
| Last Penumbral Internal Contact | 2009 January 26 at 08:37:36.7 UTC |
| Last Umbral Internal Contact | 2009 January 26 at 09:49:34.5 UTC |
| Last Central Line | 2009 January 26 at 09:52:42.3 UTC |
| Last Umbral External Contact | 2009 January 26 at 09:55:49.6 UTC |
| Last Penumbral External Contact | 2009 January 26 at 11:01:46.9 UTC |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Eclipse Magnitude | 0.92825 |
| Eclipse Obscuration | 0.86165 |
| Gamma | −0.28197 |
| Sun Right Ascension | 20h35m32.8s |
| Sun Declination | -18°38'55.0" |
| Sun Semi-Diameter | 16'14.6" |
| Sun Equatorial Horizontal Parallax | 08.9" |
| Moon Right Ascension | 20h35m55.2s |
| Moon Declination | -18°53'18.2" |
| Moon Semi-Diameter | 14'51.6" |
| Moon Equatorial Horizontal Parallax | 0°54'32.2" |
| ΔT | 65.8 s |
Eclipse season
Script error: No such module "Labelled list hatnote". This eclipse is part of an eclipse season, a period, roughly every six months, when eclipses occur. Only two (or occasionally three) eclipse seasons occur each year, and each season lasts about 35 days and repeats just short of six months (173 days) later; thus two full eclipse seasons always occur each year. Either two or three eclipses happen each eclipse season. In the sequence below, each eclipse is separated by a fortnight.
| January 26 Ascending node (new moon) |
February 9 Descending node (full moon) |
|---|---|
| File:SE2009Jan26A.png | File:Lunar eclipse chart close-09feb09.png |
| Annular solar eclipse Solar Saros 131 |
Penumbral lunar eclipse Lunar Saros 143 |
Related eclipses
Eclipses in 2009
- An annular solar eclipse on January 26.
- A penumbral lunar eclipse on February 9.
- A penumbral lunar eclipse on July 7.
- A total solar eclipse on July 22.
- A penumbral lunar eclipse on August 6.
- A partial lunar eclipse on December 31.
Metonic
- Preceded by: Solar eclipse of April 8, 2005
- Followed by: Solar eclipse of November 13, 2012
Tzolkinex
- Preceded by: Solar eclipse of December 14, 2001
- Followed by: Solar eclipse of March 9, 2016
Half-Saros
- Preceded by: Lunar eclipse of January 21, 2000
- Followed by: Lunar eclipse of January 31, 2018
Tritos
- Preceded by: Solar eclipse of February 26, 1998
- Followed by: Solar eclipse of December 26, 2019
Solar Saros 131
- Preceded by: Solar eclipse of January 15, 1991
- Followed by: Solar eclipse of February 6, 2027
Inex
- Preceded by: Solar eclipse of February 16, 1980
- Followed by: Solar eclipse of January 5, 2038
Triad
- Preceded by: Solar eclipse of March 28, 1922
- Followed by: Solar eclipse of November 27, 2095
Solar eclipses of 2008–2011
Template:Solar eclipse set 2008–2011
Saros 131
Template:Solar Saros series 131
Metonic series
Template:Solar Metonic series 1982–2058
Tritos series
Template:Solar Tritos series 2009 January 26
Inex series
Template:Solar Inex series 2009 January 26
Notes
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
Script error: No such module "Check for unknown parameters".
References
Template:Solar eclipse NASA reference
Photos:
- Spaceweather.com eclipse gallery
- Photos of solar eclipse around the world
- Annular solar eclipse in Indonesia
- [1] Astronomy Picture of the Day, January 28, 2009, A Partial Eclipse Over Manila Bay, Philippines
Script error: No such module "Navbox". Script error: No such module "Side box".