Solar eclipse of April 19, 2004
Template:Short description Script error: No such module "Solar eclipse". A partial solar eclipse occurred at the Moon's ascending node of orbit on Monday, April 19, 2004,[1][2][3] with a magnitude of 0.7367. A solar eclipse occurs when the Moon passes between Earth and the Sun, thereby totally or partly obscuring the image of the Sun for a viewer on Earth. A partial solar eclipse occurs in the polar regions of the Earth when the center of the Moon's shadow misses the Earth.
The eclipse was largely visible over the south Atlantic Ocean and north shores of Antarctica, most prominently the Antarctic Peninsula. The eclipse could also be seen in southern Africa at sunset. Considering the magnitude and the solar altitude, South Africa was the best place to observe this eclipse. In Cape Town, the Sun was about 40% obscured, while in Pretoria the Sun was 29% obscured. Further north, the eclipse remained visible up to Angola, the southern Democratic Republic of the Congo and Tanzania.
Images
File:SE2004Apr19P.gif
Animated eclipse path
Eclipse details
Shown below are two tables displaying details about this particular solar eclipse. The first table outlines times at which the moon's penumbra or umbra attains the specific parameter, and the second table describes various other parameters pertaining to this eclipse.[4]
| Event | Time (UTC) |
|---|---|
| First Penumbral External Contact | 2004 April 19 at 11:30:59.6 UTC |
| Equatorial Conjunction | 2004 April 19 at 12:30:29.4 UTC |
| Ecliptic Conjunction | 2004 April 19 at 13:22:15.9 UTC |
| Greatest Eclipse | 2004 April 19 at 13:35:05.3 UTC |
| Last Penumbral External Contact | 2004 April 19 at 15:39:41.1 UTC |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Eclipse Magnitude | 0.73674 |
| Eclipse Obscuration | 0.65501 |
| Gamma | −1.13345 |
| Sun Right Ascension | 01h50m58.6s |
| Sun Declination | +11°24'41.2" |
| Sun Semi-Diameter | 15'55.2" |
| Sun Equatorial Horizontal Parallax | 08.8" |
| Moon Right Ascension | 01h52m50.5s |
| Moon Declination | +10°28'42.9" |
| Moon Semi-Diameter | 15'01.7" |
| Moon Equatorial Horizontal Parallax | 0°55'09.3" |
| ΔT | 64.6 s |
Eclipse season
Script error: No such module "Labelled list hatnote". This eclipse is part of an eclipse season, a period, roughly every six months, when eclipses occur. Only two (or occasionally three) eclipse seasons occur each year, and each season lasts about 35 days and repeats just short of six months (173 days) later; thus two full eclipse seasons always occur each year. Either two or three eclipses happen each eclipse season. In the sequence below, each eclipse is separated by a fortnight.
| April 19 Ascending node (new moon) |
May 4 Descending node (full moon) |
|---|---|
| File:SE2004Apr19P.png | File:Lunar eclipse chart close-04may04.png |
| Partial solar eclipse Solar Saros 119 |
Total lunar eclipse Lunar Saros 131 |
Related eclipses
Eclipses in 2004
- A partial solar eclipse on April 19.
- A total lunar eclipse on May 4.
- A partial solar eclipse on October 14.
- A total lunar eclipse on October 28.
Metonic
- Preceded by: Solar eclipse of July 1, 2000
- Followed by: Solar eclipse of February 7, 2008
Tzolkinex
- Preceded by: Solar eclipse of March 9, 1997
- Followed by: Solar eclipse of June 1, 2011
Half-Saros
- Preceded by: Lunar eclipse of April 15, 1995
- Followed by: Lunar eclipse of April 25, 2013
Tritos
- Preceded by: Solar eclipse of May 21, 1993
- Followed by: Solar eclipse of March 20, 2015
Solar Saros 119
- Preceded by: Solar eclipse of April 9, 1986
- Followed by: Solar eclipse of April 30, 2022
Inex
- Preceded by: Solar eclipse of May 11, 1975
- Followed by: Solar eclipse of March 30, 2033
Triad
- Preceded by: Solar eclipse of June 19, 1917
- Followed by: Solar eclipse of February 18, 2091
Solar eclipses of 2004–2007
Template:Solar eclipse set 2004–2007
Saros 119
Template:Solar Saros series 119
Metonic series
Template:Solar Metonic series 2000 July 1
Tritos series
Template:Solar Tritos series 2004 April 19
Inex series
Template:Solar Inex series 2004 April 19
References
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
Script error: No such module "Check for unknown parameters".
External links
- NASA Chart of the April 19 Solar Eclipse
- Partial Eclipse of the Sun - April 19 2004
- Hybrid Eclipse of May 31: Future Eclipses, retrieved 2008-7-28
Script error: No such module "Navbox".