Manganese(II) sulfide
Script error: No such module "redirect hatnote". <templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox AllOtherNamesTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox SolubilityInWaterTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | MnS |
| Molar mass | 87.003 g/mol |
| Appearance | Red, green or brown powder[1] |
| Density | 3.99 g/cm3[2] |
| Melting point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Template:Longitem | Halite (cubic), cF8 |
| Template:Longitem | Fm3m, No. 225 |
| Template:Longitem | Octahedral (Mn2+); octahedral (S2−) |
| Template:Longitem | Manganese(II) oxide Manganese(II) selenide Manganese(II) telluride |
| Template:Longitem | Manganese disulfide |
| Template:Longitem | Chromium(II) sulfide Iron(II) sulfide |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
Manganese(II) sulfide is a chemical compound of manganese and sulfur. It occurs in nature as the mineral alabandite (isometric), rambergite (hexagonal), and recently found browneite (isometric, with sphalerite-type structure, extremely rare, known only from a meteorite).[4]
Synthesis
Manganese(II) sulfide can be prepared by reacting a manganese(II) salt (such as manganese(II) chloride) with ammonium sulfide:
- Template:Chem/link + Template:Chem/link → 2 Template:Chem/link + MnS
Properties
The crystal structure of manganese(II) sulfide is similar to that of sodium chloride.
The pink color of MnS likely results from poor coupling between the lowest energy unoccupied Mn orbitals, resulting in discrete states rather than a delocalized band. Thus the lowest energy band-to-band electronic transition requires very high energy (ultraviolet) photons.
See also
- Alabandite, cubic MnS.
- Manganese disulfide, MnS2, also known as Manganese(IV) Sulfide
- Manganese(II) sulfate, MnSO4
- Rambergite, hexagonal MnS.
References
- ↑ Manganese(II) sulfide MSDS Stanford Advanced Materials. Retrieved 2023-8-16
- ↑ a b Sicherheitsdatenblatt Alfa-AesarScript error: No such module "Unsubst".
- ↑ WebElements Periodic Table of the Elements
- ↑ Mindat, http://www.mindat.org/min-42751.html