Hexafluoro-2-propanol
<templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox image cellTemplate:Chembox AllOtherNamesTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox SolubilityInWaterTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | Template:Chembox Elements/molecular formula |
| Molar mass | Template:Chem molar mass |
| Appearance | Colorless liquid |
| Density | 1.596 g/mL |
| Melting point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Boiling point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Vapor pressure | 16 kPa at 20 °C |
| Viscosity | 1.65 cP at 20 °C |
| Template:Longitem | Hexafluoroacetone; Isopropyl alcohol, 2,2,2-Trifluoroethanol |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
Hexafluoroisopropanol, commonly abbreviated HFIP, is the organic compound with the formula (CF3)2CHOH. This fluoroalcohol finds use as solvent in organic chemistry.[1] Hexafluoro-2-propanol is transparent to UV light with high density, low viscosity and low refractive index. It is a colorless, volatile liquid with a pungent odor.
Production
Hexafluoro-propan-2-ol is prepared from hexafluoropropylene through hexafluoroacetone, which is then hydrogenated.[2]
- (CF3)2CO + H2 → (CF3)2CHOH
Solvent properties
As a solvent, hexafluoro-2-propanol is polar and exhibits strong hydrogen bonding properties. Testament to the strength of its hydrogen-bonding tendency is the fact that its 1:1 complex with THF distills near 100 °C. It has a relatively high dielectric constant of 16.7. It is also relatively acidic, with a pKa of 9.3, comparable to that for phenol.[1] It is classified as a hard Lewis acid and its acceptor properties are discussed in the ECW model.[3][4]
Hexafluoro-propan-2-ol is a speciality solvent for organic synthesis, particularly for reactions involving oxidations and strong electrophiles. For example, HFIP enhances the reactivity of hydrogen peroxide as applied to Baeyer-Villiger oxidation of cyclic ketones.[1] In another illustration of its use, HFIP is used as the solvent for Lewis-acid catalyzed ring opening of epoxides.[5]
It has also found use in biochemistry to solubilize peptides and to monomerize β-sheet protein aggregates. Because of its acidity (pKa = 9.3), it can be used as acid in volatile buffers for ion pair HPLC – mass spectrometry of nucleic acids.[6]
Hexafluoro-propan-2-ol has also been evaluated as a solvent for electrolysis.[7]
Medicine
It is both the precursor and the chief metabolite of the inhalation anesthetic sevoflurane. Sevoflurane gets metabolized within the body into HFIP and formaldehyde. HFIP is inactive, non-genotoxic and once formed, is rapidly conjugated with glucuronic acid and eliminated as a urinary metabolite.[8][9]
Safety
Toxicity
Hexafluoro-2-propanol has very low acute toxicity, hence its use as a precursor to anesthetics. Although it has low acute toxicity, it is a strong irritant to skin and eyes.[2] Animal experiments show possible adverse effects on fertility,[10] placing HFIP as a reproductive toxicity category 2 material.[11]
Environment and toxicity
HFIP is a specialty chemical that is produced in small quantities, thus it is not of significant environmental concern. Its environmental implications have been assessed.[12] HFIP also belongs to per- and polyfluorinated alkyl substances (PFAS).[13]
References
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
- ↑ a b c Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ a b Günter Siegemund, Werner Schwertfeger, Andrew Feiring, Bruce Smart, Fred Behr, Herward Vogel, Blaine McKusick “Fluorine Compounds, Organic” in Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry, John Wiley & Sons, 2007. Script error: No such module "CS1 identifiers".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
Script error: No such module "Check for unknown parameters".
Sources
<templatestyles src="Refbegin/styles.css" />
- Script error: No such module "citation/CS1".
- Script error: No such module "citation/CS1".