Cobalt(II) oxide
Script error: No such module "redirect hatnote". <templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox AllOtherNamesTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox SolubilityInWaterTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| UN number | 3288 |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | CoO |
| Molar mass | 74.9326 g/mol |
| Appearance | olive or gray powder |
| Odor | odorless |
| Density | 6.45 g/cm3 [1] |
| Melting point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Template:Longitem | +4900.0·10−6 cm3/mol |
| Template:Longitem | cubic, cF8 |
| Template:Longitem | Fm3m, No. 225 |
| Template:Longitem | Cobalt(II) sulfide Cobalt(II) hydroxide |
| Template:Longitem | Iron(II) oxide Nickel(II) oxide |
| Template:Longitem | Cobalt(II,III) oxide Cobalt(III) oxide |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
Cobalt(II) oxide is an inorganic compound that has been described as an olive-green[3] or gray[4] solid. It is used extensively in the ceramics industry as an additive to create blue-colored glazes and enamels, as well as in the chemical industry for producing cobalt(II) salts. A related material is cobalt(II,III) oxide, a black solid with the formula Co3O4.
Structure and properties
CoO crystals adopt the periclase (rock salt) structure with a lattice constant of 4.2615 Å.[5]
It is antiferromagnetic below 289 K.[6]
Preparation
Cobalt(II) oxide is prepared by oxidation of cobalt powder with air or by thermal decomposition of cobalt(II) nitrate or the carbonate.[3][4]
Cobalt(II,III) oxide decomposes to cobalt(II) oxide at 950 °C:[7]
- 2 Co3O4 → 6 CoO + O2
It may also be prepared by precipitating the hydroxide, followed by thermal dehydration:Script error: No such module "Unsubst".
- CoX2 + 2 KOH → Co(OH)2 + 2 KX
- Co(OH)2 → CoO + H2O
Reactions
As can be expected, cobalt(II) oxide reacts with mineral acids to form the corresponding cobalt salts:Script error: No such module "Unsubst".
- CoO + 2 HX → CoX2 + H2O
Applications
Cobalt(II) oxide has for centuries been used as a coloring agent on kiln fired pottery. The additive provides a deep shade of blue named cobalt blue. The band gap (CoO) is around 2.4 eV.Script error: No such module "Unsubst". It also is used in cobalt blue glass.
See also
References
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
- ↑ Template:RubberBible87th
- ↑ Advanced Search – Alfa Aesar – A Johnson Matthey Company Template:Webarchive. Alfa.com. Retrieved on 2011-11-19.
- ↑ a b Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ a b Template:Ullmann
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ <templatestyles src="Citation/styles.css"/>Template:Citation/make link, James, Leonard E.; Crescentini, Lamberto & Fisher, William B., "Process for making a cobalt oxide catalyst", published Script error: No such module "auto date formatter".Script error: No such module "Check for unknown parameters".
Script error: No such module "Check for unknown parameters".
Template:Cobalt compounds Template:Oxygen compounds Template:Oxides