Chromyl chloride
<templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox AllOtherNamesTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox SolubilityInWaterTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Chembox image sbs cell | |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | 2231 |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| UN number | 1758 |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | CrO2Cl2 |
| Molar mass | 154.9008 g/mol |
| Appearance | Blood-red fuming liquid, similar to bromine |
| Odor | Musty, burning, acrid[1] |
| Density | 1.911 g/mL, liquid |
| Melting point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Boiling point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Vapor pressure | 20 mmHg (20 °C)[1] |
| Template:Longitem | Sulfuryl chloride Vanadium oxytrichloride Molybdenum dichloride dioxide Tungsten dichloride dioxide Chromyl fluoride Uranyl chloride |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
Chromyl chloride is an inorganic compound with the formula CrO2Cl2. It is a reddish brown compound that is a volatile liquid at room temperature, which is unusual for transition metal compounds. It is the dichloride of chromic acid.
Preparation
Chromyl chloride can be prepared by the reaction of potassium chromate or potassium dichromate with hydrogen chloride in the presence of concentrated sulfuric acid, followed by distillation.[2][3]
- K2Cr2O7 + 6 HCl → 2 CrO2Cl2 + 2 KCl + 3 H2O
The sulfuric acid serves as a dehydration agent.
It can also be prepared directly by exposing chromium trioxide to anhydrous hydrogen chloride gas.
- CrO3 + 2 HCl ⇌ CrO2Cl2 + H2O
Usage
Test for the presence of chlorides
The chromyl chloride test involves heating a sample suspected to contain chlorides with potassium dichromate and concentrated sulfuric acid. If a chloride is present then chromyl chloride forms which is indicated by the evolution of red smoke. No similar compound is formed in the presence of fluoride, bromide, iodide, or cyanide, making this test specific to chlorides.
Reagent for oxidation of alkenes
Chromyl chloride oxidizes internal alkenes to alpha-chloroketones or related derivatives.[4] It will also attack benzylic methyl groups to give aldehydes via the Étard reaction. Dichloromethane is a suitable solvent for these reactions.[5]
Others
CrO2Cl2 can also be used to test for the absence of nitrate ions.
Safety considerations
Script error: No such module "Labelled list hatnote".
Chromyl chloride is severely corrosive and easily burns the skin and eyes. It is a probable human carcinogen.[6]
References
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
- ↑ a b Cite error: Script error: No such module "Namespace detect".Script error: No such module "Namespace detect".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
Script error: No such module "Check for unknown parameters".