Caesium carbonate
<templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox image cellTemplate:Chembox image cellTemplate:Chembox image cellTemplate:Chembox AllOtherNamesTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox SolubilityInWaterTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | Template:Chem2 |
| Molar mass | Template:Chem molar mass |
| Appearance | white powder |
| Density | 4.072 g/cm3 |
| Melting point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Solubility in ethanol | 110 g/L |
| Solubility in dimethylformamide | 119.6 g/L |
| Solubility in dimethyl sulfoxide | 361.7 g/L |
| Solubility in sulfolane | 394.2 g/L |
| Solubility in methylpyrrolidone | 723.3 g/L |
| Template:Longitem | −103.6·10−6 cm3/mol |
| Template:Longitem | Caesium bicarbonate |
| Template:Longitem | Template:Ubl |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
Caesium carbonate or cesium carbonate is a chemical compound with the chemical formula Template:Chem2. It is white crystalline solid. Caesium carbonate has a high solubility in polar solvents such as water, ethanol and DMF. Its solubility is higher in organic solvents compared to other carbonates like potassium carbonate and sodium carbonate, although it remains quite insoluble in other organic solvents such as toluene, p-xylene, and chlorobenzene. This compound is used in organic synthesis as a base.[2] It also appears to have applications in energy conversion.
Preparation
Caesium carbonate can be prepared by thermal decomposition of caesium oxalate.[3] Upon heating, caesium oxalate is converted to caesium carbonate with emission of carbon monoxide.
It can also be synthesized by reacting caesium hydroxide with carbon dioxide.[3]
Chemical reactions
Caesium carbonate facilitates the N-alkylation of compounds such as sulfonamides, amines, β-lactams, indoles, heterocyclic compounds, N-substituted aromatic imides, phthalimides, and other similar compounds.[4] Research on these compounds has focused on their synthesis and biological activity.[5] In the presence of sodium tetrachloroaurate (Template:Chem2), caesium carbonate is very efficient mechanism for aerobic oxidation of different kinds of alcohols into ketones and aldehydes at room temperature without additional polymeric compounds. There is no acid formation produced when primary alcohols are used.[6] The process of selective oxidation of alcohols to carbonyls had been quite difficult due to the nucleophilic character of the carbonyl intermediate.[5] In the past Cr(VI) and Mn(VII) reagents have been used to oxidize alcohols, however, these reagents are toxic and comparatively expensive. Caesium carbonate can also be used in Suzuki, Heck, and Sonogashira synthesis reactions. Caesium carbonate produces carbonylation of alcohols and carbaminationTemplate:Cln of amines more efficiently than some of the mechanisms that have been introduced in the past.[7] Caesium carbonate can be used for sensitive synthesis when a balanced strong base is needed.Script error: No such module "Unsubst".
For energy conversion
Relatively effective polymer solar cells are built by thermal annealing of caesium carbonate. Caesium carbonate increases the energy effectiveness of the power conversion of solar cells and enhances the life times of the equipment.[8] The studies done on UPS and XPS reveal that the system will do less work due to the thermal annealing of the Template:Chem2 layer. Caesium carbonate breaks down into [[Caesium monoxide|Template:Chem2]] and [[Caesium peroxide|Template:Chem2]] by thermal evaporation. It was suggested that, when Template:Chem2 combines with Template:Chem2 they produce n-type dopes that supplies additional conducting electrons to the host devices. This produces a highly efficient inverted cell that can be used to further improve the efficiency of polymer solar cells or to design adequate multijunction photovoltaic cells.[9] The nanostructure layers of Template:Chem2 can be used as cathodes for organic electronic materials due to its capacity to increase the kinetic energy of the electrons. The nanostructure layers of caesium carbonate had been probed for various fields using different techniques. The fields include such as photovoltaic studies, current-voltage measurements, UV photoelectron spectroscopy, X-ray photoelectron spectroscopy, and impedance spectroscopy. The n-type semiconductor produced by thermal evaporation of Template:Chem2 reacts intensively with metals like Al, and Ca in the cathode. This reaction will cut down the work the cathode metals.[10] Polymer solar cells based on solution process are under extensive studies due to their advantage in producing low cost solar cells. Lithium fluoride has been used to raise the power conversion efficiency of polymer solar cells. However, it requires high temperatures (> 500 degree), and high vacuum states raise the cost of production. The devices with Template:Chem2 layers have produced equivalent power conversion efficiency compared with the devices that use lithium fluoride.[8] Placing a Template:Chem2 layer in between the cathode and the light-emitting polymer improves the efficiency of the white OLED.
References
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1"..
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ a b Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ a b Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ a b Script error: No such module "Citation/CS1".Script error: No such module "Unsubst".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
Further reading
- Script error: No such module "Citation/CS1".
- Script error: No such module "Citation/CS1".