1,3-Dichloropropene
Script error: No such module "Distinguish". Template:Use dmy dates <templatestyles src="Chembox/styles.css"/>
Template:Chembox AllOtherNamesTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox IndexlistTemplate:Chembox JmolTemplate:Chembox ChEMBLTemplate:Chembox ECHATemplate:Chembox E numberTemplate:Chembox IUPHAR ligandTemplate:Chembox UNIITemplate:Chembox CompToxTemplate:Chembox headerbarTemplate:Chembox SolubilityInWaterTemplate:Chembox HazardsTemplate:Chembox Datapage checkTemplate:Yesno| Template:Chembox image sbs cell | |
| Template:Chembox image sbs cell | |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| ChEBI | Template:Unbulleted list |
| ChemSpider | Template:Unbulleted list |
| DrugBank | Template:Unbulleted list |
| EC Number | Template:Unbulleted list |
| KEGG | Template:Unbulleted list |
| MeSH | 1,3-dichloro-1-propene |
| Template:Longitem | Template:Unbulleted list |
| RTECS number | Template:Unbulleted list |
| UN number | 2047 |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Script error: No such module "collapsible list". | |
| Template:Longitem | C3H4Cl2 |
| Molar mass | 110.97 g/mol |
| Appearance | Colorless to straw-colored liquid |
| Odor | sweet, chloroform-like |
| Density | 1.217 g/mL (cis); 1.224 g/mL (trans) |
| Melting point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| Boiling point | Template:Chembox CalcTemperatures |
| log P | 1.82 |
| Vapor pressure | 34.4 mm Hg @ 25 °C (cis); 23.0 mm Hg @ 25 °C (trans) |
Template:Chembox Footer/tracking container onlyScript error: No such module "TemplatePar".Template:Short description
1,3-Dichloropropene, sold under diverse trade names, is an organochlorine compound with the formula Template:Chem2. It is a colorless liquid with a sweet smell. It is feebly soluble in water and evaporates easily. It is used mainly in farming as a pesticide, specifically as a preplant fumigant and nematicide. It acts non-specifically and is in IRAC class 8A. It is widely used in the US and other countries, but is banned in 34 countries (including the European Union).[3]
Production, chemical properties, biodegradation
It is a byproduct in the chlorination of propene to make allyl chloride.[4]
It is usually obtained as a mixture of the geometric isomers, called (Z)-1,3-dichloropropene, and (E)-1,3-dichloropropene. Although it was first applied in agriculture in the 1950s, at least two biodegradation pathways have evolved. One pathway degrades the chlorocarbon to acetaldehyde via chloroacrylic acid.[5]
Safety
The TLV-TWA for 1,3-dichloropropene (DCP) is 1 ppm.[6] It is a contact irritant. A wide range of complications have been reported.[7]
Carcinogenicity
Evidence for the carcinogenicity of 1,3-dichloropropene in humans is inadequate, but results from several cancer bioassays provide adequate evidence of carcinogenicity in animals. In the US, the Department of Health and Human Services (DHHS) has determined that 1,3-dichloropropene may reasonably be anticipated to be a carcinogen. In California, the Office of Environmental Health Hazard Assessment has determined that 1,3-dichloropropene is a carcinogen, and in 2022 established a No Significant Risk Level (NSRL) of 3.7 micrograms/day.[8] The International Agency for Research on Cancer (IARC) has determined that 1,3-dichloropropene is possibly carcinogenic to humans. The EPA has classified 1,3-dichloropropene as a probable human carcinogen.[7]
Use
1,3-Dichloropropene is used as a pesticide in the following crops:[9]
| Crop | Pounds (lb) | Primary Pesticide? |
|---|---|---|
| Tobacco | 12,114,887 | Yes |
| Potatoes | 12,044,736 | Yes |
| Sugar Beets | 5,799,613 | Yes |
| Cotton | 3,735,543 | Yes |
| Peanuts | 3,463,003 | Yes |
| Sweet Potatoes | 1,210,872 | Yes |
| Onions | 674,183 | Yes |
| Carrots | 531,752 | Yes |
| Watermelons | 133,801 | No |
| Cantaloups | 121,395 | No |
| Cucumbers | 76,735 | No |
| Strawberries | 71,753 | No |
| Sweet Peppers | 28,247 | No |
| Melons | 12,471 | No |
| Blueberries | 3,090 | No |
| Asparagus | 1,105 | No |
Contamination
The ATSDR has extensive contamination information available.[10]
Market history
Under the brand name Telone, 1,3-D was one of Dow AgroSciences's products until the merger into DowDuPont. Then it was spun off with Corteva, and since 2020[update]Template:Dated maintenance category (articles)Script error: No such module "Check for unknown parameters". has been licensed to Telos Ag Solutions and is no longer a Corteva product.[1][2]
References
<templatestyles src="Reflist/styles.css" />
- ↑ a b Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ a b Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ COMMISSION DECISION of 13 May 2022 concerning the non-approval of the active substance 1,3-dichloropropene, Official Journal of the European Union, 13 May 2022.
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "Citation/CS1".
- ↑ Robert L. Metcalf "Insect Control" in Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry" Wiley-VCH, Wienheim, 2002. Script error: No such module "CS1 identifiers".
- ↑ a b Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
- ↑ Script error: No such module "citation/CS1".
Script error: No such module "Check for unknown parameters".